Investiranje u sertifikovane dijamante i drago kamenje


Investiranje u dijamante

Investiranje u dijamante

Investiranje u dijamante i drago kamenje postaje sve popularniji način očuvanja i povećanja vrednosti kapitala, jer se smatra sigurnim i stabilnim ulaganjem, čak i u turbulentnim vremenima. Dijamanti sa međunarodnim sertifikatima, poput GIA , HRD i IGI, donose visok nivo sigurnosti i potvrđuju kvalitet svakog kamena, uključujući njegovu boju, čistocu, karatnu težinu i rez. Ovi sertifikati pomažu kupcima da donesu odluke, smanjujući rizik od falsifikata ili lošeg ulaganja. Sertifikovani dijamanti takođe imaju tendenciju da postižu veće cene na tržištu zbog dodatne potvrde njihovih kvaliteta.

Dijamant ne samo da zadržava svoju vrednost tokom vremena, već i postaje sve cenjeniji zbog sve manjih zaliha u prirodi. Sa smanjenjem dostupnosti visokokvalitetnih dijamanata u rudnicima, njihova cena je u stalnom porastu, što čini dijamante još atraktivnijim kao dugoročno ulaganje. Najveći rudnici dijamanata u Africi, poput onih u Bocvani, Angoli i Južnoafričkoj Republici, suočavaju se sa iscrpljivanjem resursa, dok je potražnja za dijamantima u porastu, naročito u tržištima poput Kine i Indije, što dodatno podstiče rast cena.

Investiranje u dijamante

Pored toga, dijamanti sa specifičnim karakteristikama, poput retkih boja (plavi, ružičasti, zeleni dijamanti), postali su izuzetno cenjeni i traženi. Investitori prepoznaju da dijamanti, uz određenu pažnju mogu postati stabilno ulaganje koje ne samo da zadržava vrednost, već i pruža mogućnost značajnog rasta vrednosti tokom vremena. 

Zašto investirati u drago kamenje ?

Rast prosecnih cena dragog kamenja srednjeg i visokog kvaliteta 1980 - 2020

Sličan trend rasta vrednosti možemo primetiti kod dragog kamenja poput rubina, safira i smaragda, čija vrednost kontinuirano raste. Na primer, rubini iz Mjanmara (Burme), koji su među najcenjenijima i najskupljima na svetu, postaju sve ređi. U Burmi se proizvodnja rubina smanjuje iz godine u godinu, jer su rudnici iscrpljeni, a nova nalazišta teže se pronalaze. Za Mjanmar je poznato da je trenutno jedan od najznačajnihih izvora visokokvalitetnih rubina, a cena ovog dragulja je porasla za čak 40% u poslednjih deset godina, dok se najveći primerci prodaju po izuzetno visokim cenama, i to i do 100.000 dolara po karatu.

Rast prosecnih cena dragog kamenja srednjeg i visokog kvaliteta 1980 - 2020

Isto važi i za safire i smaragde. Safiri sa Šri Lanke i Kašmira, koji su tradicionalno među najboljima na tržištu, takođe postaju sve ređi, a prodaja safira porasla je za 50% na svetskom nivou u poslednjoj deceniji, jer potražnja raste a nalazišta smanjuju. Smaragdi, naročito oni iz Kolumbije, koji su poznati po svojoj dubokoj zelenoj boji, pretrpeli su značajan pad zaliha, što je podiglo cene ovog dragulja za 30% u poslednjih pet godina. Rudnici u Kolumbiji se suočavaju s iscrpljivanjem najkvalitetnijih izvora, dok je tržište smaragda postalo izuzetno konkurentno. Takođe, smaragdi iz Zambije, koji su postali značajan izvor smaragdne industrije, imaju porast u vrednosti od 20% u poslednjih nekoliko godina.

Iscrpljenost rudnika dragog kamenja

Sa smanjenjem dostupnosti ovih dragulja, njihova vrednost će nastaviti da raste, a svaki od ovih kamenova postaje sve vredniji i kao investicija. Samim tim, dragoceni komadi postaju sigurnija ulaganja, jer se očekuje da će cene nastaviti da rastu kako zalihe prirodnog kamenja budu opadale.

Iscrpljenost rudnika dragog kamenja

Ostalo vredno kamenje

Pored rubina, safira i smaragda, vrednost drugih dragocenih kamenova, poput tanzanita, turmalina, garneta i spinela, takođe je značajno porasla. Tanzanit, koji je poznat po svojoj jedinstvenoj plavo-ljubičastoj boji i dolazi samo iz Tanzanije, doživeo je porast cena od 50% u poslednjih deset godina zbog svoje retkosti. Ono što je interesantno je da se Tanzanit kopa jedino u Tanzanjji(postoji samo jedan rudnik) i njegova potražnja je značajno porasla prethodnih nekoliko godina.

Ostalo vredno kamenje (cena po karatu)

Turmalin, sa bogatstvom boja i varijacija, postao je još traženiji, a njegova vrednost je skočila skoro dvostruko u poslednjoj deceniji. Paraiba turmalin, specifičan zbog svoje svetle, neonske plave do zelene boje, otišao je toliko daleko da je njegova vrednost skočila za čak 100% u poslednjih nekoliko godina. Njegova vremože da bude i preko 100.000$/karatu i smatra se jednim od najvrednijih kamenova. Garnet, koji se smatra simbolom strasti zbog svoje crvene boje, takođe je postao izuzetno tražen, sa porastom vrednosti od 25%. I spinel, dragulj koji se sve više prepoznaje po svojoj sličnosti sa rubinima, ali s većom retkoćom, porastao je u vrednosti za 20% poslednjih godina. Svi ovi dragulji, iako možda manje poznati od rubina i safira, postaju sve vredniji i traženiji na tržištu. Kompletnu ponudu pogledajte na Bel diamonds.

Ostalo vredno kamenje (cena po karatu)